Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Wycieczka do Mazurskiego Parku Krajobrazowego

2013-06-17 12:12:56 (ost. akt: 2013-06-19 12:57:06)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Grupa uczniów z klas IV, VI Szkoły Podstawowej, kl. I Gimnazjum im. Orła Białego w Lelkowie, pod opieką nauczycieli: Iwony Chojeckiej, Anny Urawskiej i Lucyny Kanieckiej – Białkowskiej, uczestniczyła w dwudniowej wycieczce do Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Celem wyjazdu było rozbudzenie zainteresowań młodzieży dziedzictwem przyrodniczo - kulturowym Warmii i Mazur oraz rozwijanie więzi z własnym regionem i jego pięknem.

Uczestnicy wzięli udział w zajęciach terenowych na ścieżce przyrodniczej w Rezerwacie Jezioro Łuknajno. Prowadzący zajęcia strażnik leśny, przybliżył uczniom wiedzę na temat jezior eutroficznych. Omówił faunę i florę rezerwatu biosfery, jednej z największych ostoi łabędzia niemego w Europie. Młodzi przyrodnicy z wieży widokowej obserwowali bogactwo ornitologiczne mazurskich jezior. Niezapomniane wrażenie wywarło na nas największe jezioro w Polsce – Śniardwy.

Znad Jeziora Łuknajno pojechaliśmy do miejscowości Iznota, położonej na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do Jeziora Bełdany. Tam mieści się zrekonstruowana osada plemienia Galindów - pierwszych mieszkańców Mazur. W skansenie dowiedzieliśmy się o historii ludu, który zamieszkiwał te ziemie od V do XIII w. p.n.e.
Ta nietypowa wioska na Mazurach to prawdziwa kraina, w której mogliśmy na własne oczy zobaczyć historię, a przy tym świetnie się bawić.

Następnym punktem wycieczki było Muzeum Jeleniowatych Parazytologii PAN w Kosewie. Pracownik instytutu w bardzo ciekawy sposób przybliżył uczniom biologię zwierząt jeleniowatych oraz omówił gatunki tych zwierząt występujących w Polsce i na świecie. Zapoznał nas z pracą badawczą związaną z chorobami pasożytniczymi jeleniowatych oraz podzielił się swoimi doświadczeniami z zakresu hodowli fermowej.

Uczestnicy mieli możliwość obserwacji na otwartej przestrzeni m.in. danieli, jeleni szlachetnych, jeleni europejskich i jeleni sika. Na koniec obejrzeli prezentację multimedialną propagującą piękno przyrodnicze mazurskich lasów.

Interesującym miejscem, szczególnie dla chłopców, było Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie - jedyna tego typu placówka w Polsce północno-wschodniej. Na ekspozycji plenerowej uczniowie zobaczyli sprzęt wykorzystywany przez armie byłego Układu Warszawskiego. Za najciekawsze eksponaty uznali: czołg T-55, pływający transporter gąsienicowy PTS-M, transportery opancerzone SKOT i BRDM-2.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages