Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

„Europejskie Dni Ptaków 2013”

2013-10-17 10:18:50 (ost. akt: 2013-10-17 10:21:17)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Lelkowie pod opieką wychowawcy Anny Rutkowskiej już trzeci rok realizują program edukacyjny – „Przyroda wokół nas- Ptaki” prowadzony przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Założeniem programu jest prowadzenie zajęć przyrodniczych, których głównym motywem są ptaki.

Celem programu jest zachęcenie dzieci do obserwowania przyrody, zapoznanie z podstawowymi gatunkami ptaków, rozwijanie umiejętności postrzegania wszystkich składników środowiska przyrodniczego, jako wzajemnie zależnych od siebie elementów oraz zaangażowanie uczniów w aktywne działania na rzecz poznania i ochrony środowiska w swojej okolicy.

Realizując program edukacyjny „Przyroda wokół nas - Ptaki” kolejny raz wzięliśmy udział w „Europejskich Dniach Ptaków 2013”. Jest to akcja organizowana w czasie jesiennej wędrówki ptaków, co stwarza okazję do zwrócenia uwagi dzieci na ogromną skalę tego zjawiska i znaczenie ochrony siedlisk, potrzebnych ptakom na wszystkich etapach ich życia. Akcja daje możliwość bliższego przyjrzenia się wędrówkom ptaków i kontynuacji nauki rozpoznawania gatunków.

Europejskie Dni Ptaków w naszej szkole odbyły się 4 października. Do akcji przystąpili najmłodsi uczniowie - klasa I, II i III. Organizacją akcji zajęły się Anna Andrejuk-Klufas, Anna Rutkowska, Irena Bagan. Do udziału zaproszono: Nadleśnictwo Zaporowo, Wojskowe Koło Łowieckie „Łoś” z Olsztyna oraz Placówkę Straży Granicznej w Grzechotkach.

Dzień poświęcony akcji obserwowania ptasich przelotów rozpoczął się projekcją filmu „Makrokosmos” następnie uczniowie uczestniczyli w lekcji przyrody, którą poprowadził specjalista do spraw ochrony przyrody i edukacji przyrodniczo-leśnej Antoni Czyż. Opowiadał on uczniom klasy I, II i III o ciekawostkach związanych z ptakiem jesieni - nurogęsią. Następnie uczniowie klasy III wraz z organizatorami Anną Andrejuk-Klufas, Anną Rutkowską oraz przedstawicielem Nadleśnictwa Zaporowo Antonim Czyżem, przedstawicielem Straży Granicznej w Grzechotkach Arkadiuszem Rutkowskim oraz Cyprianem Czerwińskim – sekretarzem Wojskowego Koła Łowieckiego „Łoś” w Olsztynie udali się na wcześniej wyznaczoną trasę wycieczki po okolicach Lelkowa.

Podczas obserwacji dzieci mogły korzystać z lornetek, które zostały udostępnione przez Wojskowe Koło Łowieckie „Łoś” z Olsztyna, Nadleśnictwo Zaporowo oraz Placówkę Straży Granicznej w Grzechotkach. Mali obserwatorzy z ogromnym zaangażowaniem wypatrywali i nasłuchiwali podniebnych przyjaciół. Wszelkie wątpliwości co do zaobserwowanego gatunku były sprawdzane w przewodnikach. Zaobserwowano 16 gatunków ptaków, najliczniej występowały wróble domowe, gołębie miejskie i bogatki. Naszą wyprawę uwieczniał na zdjęciach przedstawiciel Straży Granicznej Arkadiusz Rutkowski.

W czasie obserwacji pozostali uczestnicy pod opieka wychowawców Ireny Bagan i Elżbiety Turzyńskiej wykonywali plakaty przedstawiające wizerunki różnych gatunków ptaków.

Po zakończonych zajęciach wszyscy udaliśmy się na odpoczynek, czekało na nas ognisko przygotowane przez myśliwego Dariusza Klufasa.

Teraz będziemy przygotowywali się do kolejnej akcji proponowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Będzie to „Zimowe ptakoliczenie”, które odbędzie się pod koniec stycznia. Liczymy na owocną współpracę.

Anna Rutkowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Julek prosta felga #1224438 | 83.108.*.* 21 paź 2013 18:36

    Fajnie, jak czytam te artykuły o gminie Lelkowo to mam wrażenie , że w tej gminie ludzi kreatywnych już brak. Mamy za to ptaki, na siłe kreowane sukcesy, a to jasełka, a to przedstawienie w szkole, no raz w roku lipne dożynki. Cieszę się ale to pieniędzy do budżetu gminy nie przyniesie. Mieszkam za granicą mam parę groszy i chciałbym wrócić zainwestować w tej gminie ale ta bezradność marazm władz mnie odpycha. Niedługo mieszkańcy będzie Wam jeszcze ciężej, ja swojej rodzinie pomogę ale kto pomoże Wam? OBUDŹCIE SIĘ

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages