Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Ustanawialiśmy rekord

2013-11-04 14:01:45 (ost. akt: 2013-11-04 14:13:07)
Punktualnie o godzinie 12:00 rozpoczęto ustanawianie światowego rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób

Punktualnie o godzinie 12:00 rozpoczęto ustanawianie światowego rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Po raz pierwszy jesienią tego roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji w ramach podnoszenia świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia był obchodzony „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” pod nazwą "Restart a Heart".

Celem inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia.

Nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lelkowie postanowili włączyć się do obchodów tego dnia oraz wspólnie z WOŚP wziąć udział w ustanawianiu światowego rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Organizacją szkolnej akcji zajęły się nauczycielki Anna Andrejuk-Klufas i Anetta Majewska. Uczestnikami bicia światowego rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy byli uczniowie z klas IV-VI uczęszczający na dodatkowe zajęcia z pierwszej pomocy w ramach innowacji pedagogicznej, zaproszeni ratownicy medyczni z Zespołu Ratownictwa Medycznego w Pieniężnie, pracownik Gminnego Centrum Kultury w Lelkowie oraz nauczyciel wychowania fizyczneg.

Wszyscy z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do ustanawiania rekordu. Akcję rozpoczęli ratownicy medyczni pogadanką, a następnie pokazali uczniom jak prawidłowo prowadzić resuscytację. Uczniowie z uwagą słuchali wskazówek ratowników medycznych, a następnie pod czujnym okiem fachowców ćwiczyli na fantomach udzielanie pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Punktualnie o godzinie 12:00 rozpoczęto ustanawianie światowego rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób. Podczas półgodzinnej akcji dzieci na ocenę celującą wykonywały czynności ratownicze, dorośli również.

Udział w ustanawianiu światowego rekordu był dużym przeżyciem dla dzieci oraz nowym doświadczeniem dla wszystkich uczestników akcji. W przyszłości chcemy kontynuować współpracę z ratownikami medycznymi i podejmować kolejne działania związane z podnoszeniem świadomości społecznej na temat problemu nagłego zatrzymania krążenia oraz nauczać w sposób praktyczny udzielania pierwszej pomocy.

WOŚP poinformowała, że z deklaracji uczestników w formularzach zgłoszeniowych wynika, iż udało nam się ustanowić Światowy Rekord. Jednak wymaganą dokumentację należy przedstawić Ekipie Guinnessa, aby mogli formalnie przygotować się do zatwierdzenia naszego Rekordu w takiej formie w przyszłym roku. Trzymamy kciuki!!!Anna Andrejuk-Klufas
Anetta Majewska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages