Miłośnicy przyrody ze szkoły w Lelkowie

2014-06-04 09:15:05(ost. akt: 2014-06-04 09:20:48)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

W Zespole Szkół w Lelkowie od marca do maja 2014 r. realizowany był „Program rozwijania zainteresowań przyrodniczych uczniów gimnazjum”, którego autorkami były nauczycielki: A. Andrejuk-Klufas i A. Majewska. Współrealizatorem projektu było Wojskowe Koło Łowieckie „Łoś” z Olsztyna.
Program rozwijania zainteresowań przyrodniczych poszerzył ofertę zajęć dodatkowych prowadzonych w szkole, na które uczniowie mogli uczęszczać. Odwoływał się do wrodzonej ciekawości dziecka i chęci poznawania poprzez działanie i doświadczenie. Głównym celem było wywoływanie, podtrzymywanie i wzmacnianie zainteresowań przyrodniczych młodzieży. Pomysłodawcy i realizatorzy programu skupili się na podejmowaniu konkretnych działań na rzecz zwierzyny leśnej i ochrony środowiska.
W comiesięcznych, sobotnich spotkaniach brali udział chętni uczniowie z kl. I gimnazjum oraz miłośnicy przyrody z kl. V, rodzice, nauczyciele i myśliwi z WKŁ „Łoś” – C. Czerwiński, D. Klufas, M. Skibiak.

Pierwsze spotkanie odbyło się 29 marca w okolicach miejscowości Jarzeń. Rozpoczęliśmy budowę paśnika dla dzików - uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz myśliwi. Najpierw przygotowaliśmy drewno, a następnie zbiliśmy konstrukcję paśnika. Praca była ciężka, ale bardzo satysfakcjonująca. W trosce o śpiewających mieszkańców lasu zawieszaliśmy budki lęgowe dla ptaków. Na zakończenie było ognisko z poczęstunkiem, a przy tym pokaz umiejętności psa myśliwskiego oraz gry na rogu, określanie wieku drzew – samodzielne wykonywanie pomiarów i obliczeń.
Podczas kolejnego spotkania 12 kwietnia zajmowaliśmy się sprzątaniem terenów zielonych przy jeziorze w Głębocku realizując jednocześnie akcję „Wiosenne Sprzątanie Świata”. Najpierw była pogadanka na temat konieczności podejmowania działań służących poprawie stanu środowiska naturalnego, sprzątanie zalesionego brzegu jeziora, ognisko z kiełbaskami.

Realizacja szkolnego programu zbiegła się z terminem realizacji projektu napisanego przez WKŁ „Łoś” z Olsztyna, skierowanego między innymi do uczniów naszej szkoły. Dzięki temu nieodpłatnie uczestniczyliśmy w wycieczce do Leśnego Arboretum w Kudypach. Po ogrodzie botanicznym oprowadzał nas przewodnik, a my z zaciekawieniem słuchaliśmy informacji na temat poszczególnych gatunków roślin zielonych, oglądaliśmy kolekcje drzew i krzewów, rozpoznawaliśmy te które występują na naszym terenie. Miłą niespodzianką na zakończenie było ognisko. Po wycieczce pozostały nam wspomnienia i wykonany przez uczniów zielnik.

Zakończenie programu odbyło się 24 maja. Podczas spotkania w terenie, pomimo doskwierającego upału, pracowaliśmy przy budowie paśnika, który został ukończony i fachowo wykonamy. Następnie odpoczywaliśmy pod wiatą, gdzie dzieliliśmy się wrażeniami, podsumowaliśmy trzymiesięczny program i spędzaliśmy miło czas przy grillu. Byli obecni uczniowie, rodzice, myśliwi, nauczyciele i dyrektor Zespołu Szkół w Lelkowie. Rodzice, którzy angażowali się podczas wszystkich sobotnich spotkań, I. Koziej, A. Mareczko, A. Cieślik, na tę okazję przygotowali słodki poczęstunek i lody. Pani dyrektor Iwona Chojecka przywiozła uczestnikom lody, a myśliwy ufundowali kiełbaski i napoje.

Wojskowe Koło Łowieckie „Łoś” z Olsztyna sponsorowało poczęstunek na zakończenie każdego spotkania, wyjazd do ogrodu botanicznego do Kudyp, a na podsumowanie programu medale dla najbardziej aktywnych uczniów i upominki dla każdego uczestnika programu, kwiaty rodzicom i nauczycielom. Wyróżnienie, w postaci medali, za zaangażowanie, aktywność i pracę otrzymali uczniowie: H. Cieślik, B. Koziej i A. Horak. Uczniowie przekazali szczególne podziękowania myśliwemu – panu Cyprianowi Czerwińskiemu, za wieloletnią współpracę z naszą szkołą, zaangażowanie i ogromną pomoc podczas realizacji „Programu rozwijania zainteresowań przyrodniczych uczniów gimnazjum”.

Podsumowując, należy podkreślić z całą stanowczością, iż realizacja programu była dla dzieci i młodzieży najlepszą okazją do kształtowania postaw proekologicznych, podejmowania działań społecznie użytecznych, częstego obcowania z przyrodą i konsekwentnego poznawania walorów przyrodniczych najbliższej okolicy i innych regionów naszego województwa. Program umożliwił uczniom zdobywanie wiedzy w atrakcyjny sposób. Nasze działania miały zachęcić i zaangażować w życie szkoły rodziców i to się udało. Zajęcia terenowe wszystkim bardzo się podobały. Cieszymy się, że nasze zaproszenia do współpracy i podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego spotykają się zawsze z pozytywną odpowiedzią.

Anna Andrejuk-Klufas
Anetta Majewska


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5