Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Miłośnicy przyrody ze szkoły w Lelkowie

2014-06-04 09:15:05 (ost. akt: 2014-06-04 09:20:48)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

W Zespole Szkół w Lelkowie od marca do maja 2014 r. realizowany był „Program rozwijania zainteresowań przyrodniczych uczniów gimnazjum”, którego autorkami były nauczycielki: A. Andrejuk-Klufas i A. Majewska. Współrealizatorem projektu było Wojskowe Koło Łowieckie „Łoś” z Olsztyna.

Program rozwijania zainteresowań przyrodniczych poszerzył ofertę zajęć dodatkowych prowadzonych w szkole, na które uczniowie mogli uczęszczać. Odwoływał się do wrodzonej ciekawości dziecka i chęci poznawania poprzez działanie i doświadczenie. Głównym celem było wywoływanie, podtrzymywanie i wzmacnianie zainteresowań przyrodniczych młodzieży. Pomysłodawcy i realizatorzy programu skupili się na podejmowaniu konkretnych działań na rzecz zwierzyny leśnej i ochrony środowiska.
W comiesięcznych, sobotnich spotkaniach brali udział chętni uczniowie z kl. I gimnazjum oraz miłośnicy przyrody z kl. V, rodzice, nauczyciele i myśliwi z WKŁ „Łoś” – C. Czerwiński, D. Klufas, M. Skibiak.

Pierwsze spotkanie odbyło się 29 marca w okolicach miejscowości Jarzeń. Rozpoczęliśmy budowę paśnika dla dzików - uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz myśliwi. Najpierw przygotowaliśmy drewno, a następnie zbiliśmy konstrukcję paśnika. Praca była ciężka, ale bardzo satysfakcjonująca. W trosce o śpiewających mieszkańców lasu zawieszaliśmy budki lęgowe dla ptaków. Na zakończenie było ognisko z poczęstunkiem, a przy tym pokaz umiejętności psa myśliwskiego oraz gry na rogu, określanie wieku drzew – samodzielne wykonywanie pomiarów i obliczeń.
Podczas kolejnego spotkania 12 kwietnia zajmowaliśmy się sprzątaniem terenów zielonych przy jeziorze w Głębocku realizując jednocześnie akcję „Wiosenne Sprzątanie Świata”. Najpierw była pogadanka na temat konieczności podejmowania działań służących poprawie stanu środowiska naturalnego, sprzątanie zalesionego brzegu jeziora, ognisko z kiełbaskami.

Realizacja szkolnego programu zbiegła się z terminem realizacji projektu napisanego przez WKŁ „Łoś” z Olsztyna, skierowanego między innymi do uczniów naszej szkoły. Dzięki temu nieodpłatnie uczestniczyliśmy w wycieczce do Leśnego Arboretum w Kudypach. Po ogrodzie botanicznym oprowadzał nas przewodnik, a my z zaciekawieniem słuchaliśmy informacji na temat poszczególnych gatunków roślin zielonych, oglądaliśmy kolekcje drzew i krzewów, rozpoznawaliśmy te które występują na naszym terenie. Miłą niespodzianką na zakończenie było ognisko. Po wycieczce pozostały nam wspomnienia i wykonany przez uczniów zielnik.

Zakończenie programu odbyło się 24 maja. Podczas spotkania w terenie, pomimo doskwierającego upału, pracowaliśmy przy budowie paśnika, który został ukończony i fachowo wykonamy. Następnie odpoczywaliśmy pod wiatą, gdzie dzieliliśmy się wrażeniami, podsumowaliśmy trzymiesięczny program i spędzaliśmy miło czas przy grillu. Byli obecni uczniowie, rodzice, myśliwi, nauczyciele i dyrektor Zespołu Szkół w Lelkowie. Rodzice, którzy angażowali się podczas wszystkich sobotnich spotkań, I. Koziej, A. Mareczko, A. Cieślik, na tę okazję przygotowali słodki poczęstunek i lody. Pani dyrektor Iwona Chojecka przywiozła uczestnikom lody, a myśliwy ufundowali kiełbaski i napoje.

Wojskowe Koło Łowieckie „Łoś” z Olsztyna sponsorowało poczęstunek na zakończenie każdego spotkania, wyjazd do ogrodu botanicznego do Kudyp, a na podsumowanie programu medale dla najbardziej aktywnych uczniów i upominki dla każdego uczestnika programu, kwiaty rodzicom i nauczycielom. Wyróżnienie, w postaci medali, za zaangażowanie, aktywność i pracę otrzymali uczniowie: H. Cieślik, B. Koziej i A. Horak. Uczniowie przekazali szczególne podziękowania myśliwemu – panu Cyprianowi Czerwińskiemu, za wieloletnią współpracę z naszą szkołą, zaangażowanie i ogromną pomoc podczas realizacji „Programu rozwijania zainteresowań przyrodniczych uczniów gimnazjum”.

Podsumowując, należy podkreślić z całą stanowczością, iż realizacja programu była dla dzieci i młodzieży najlepszą okazją do kształtowania postaw proekologicznych, podejmowania działań społecznie użytecznych, częstego obcowania z przyrodą i konsekwentnego poznawania walorów przyrodniczych najbliższej okolicy i innych regionów naszego województwa. Program umożliwił uczniom zdobywanie wiedzy w atrakcyjny sposób. Nasze działania miały zachęcić i zaangażować w życie szkoły rodziców i to się udało. Zajęcia terenowe wszystkim bardzo się podobały. Cieszymy się, że nasze zaproszenia do współpracy i podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego spotykają się zawsze z pozytywną odpowiedzią.

Anna Andrejuk-Klufas
Anetta Majewska
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages