Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Miłośnicy przyrody z Lelkowa w "Dolinie Rzeki Wałszy"

2014-10-02 11:30:15 (ost. akt: 2014-10-02 11:40:08)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

W tym roku szkolnym w Zespole Szkół w Lelkowie realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. „Miłośnicy przyrody – program rozwijania zainteresowań przyrodniczych i działań ekologicznych”, którego autorkami są Anna Andrejuk-Klufas i Anetta Majewska.

Program skierowany jest do uczniów z klasy VI szkoły podstawowej i klas I-II gimnazjum.

Głównym celem programu jest wywoływanie, podtrzymywanie i wzmacnianie zainteresowań przyrodniczych i proekologicznych. Prowadzona innowacja ma umożliwić dzieciom i młodzieży bezpośrednie, badawcze i aktywne uczestnictwo w życiu przyrody. Można to osiągnąć poprzez częste organizowanie zajęć w środowisku naturalnym, spotkań w terenie, zajęć w systemie innym niż typowo klasowo-lekcyjny. Podstawową formą realizacji innowacji są zajęcia w terenie, na które rodzice przywożą uczniów.

W sobotę 27 września odbyło się pierwsze spotkanie w ramach realizacji innowacji. Punktem wyjścia na sobotnich zajęciach pozalekcyjnych było poznanie flory i przedstawicieli świata zwierzęcego, również tych chronionych, najbliższej okolicy. W celu realizacji tego założenia odbyły się zajęcia w Pieniężnie na ścieżce dydaktycznej w Rezerwacie „Dolina Rzeki Wałszy”.

Podczas przejścia uczestnicy koła zainteresowań zbierali informacje na temat roślin i zwierząt, nie tylko chronionych, występujących w naszej okolicy. Posługując się przewodnikami rozpoznawali i nazywali drzewa oraz krzewy. Dokonywali również pomiarów i obliczeń, posługiwali się tabelą wiekową drzew w celu określania wieku konkretnych drzew. W czasie wycieczki uczniowie zbierali materiał roślinny, aby móc wykonać tradycyjny zielnik, który będzie wykorzystywany na zajęciach przyrodniczych jako pomoc dydaktyczna.

Pogoda sprzyjała naszej pieszej wędrówce. Zamieszczone na szlaku plansze i tablice dydaktyczne przyciągały uwagę uczniów, którzy z zaciekawieniem poznawali rezerwat, jego roślinność i mieszkańców. Wytyczona trasa prowadziła na punkt widokowy. Wspinaczka była wyczerpująca, a zarazem satysfakcjonująca.

Na zakończenie spotkania wszyscy mogliśmy posilić się i wypocząć przy ognisku przygotowanym przez Anettę Majewską. Dodatkową atrakcją i niespodzianką była możliwość jazdy konnej. Za zgodą rodziców i pod opieką dorosłych uczniowie, większość po raz pierwszy, jeździli konno.

W czasie wycieczki po rezerwacie dzieci i młodzież mieli doskonałą okazję, aby poznać walory przyrodnicze naszego regionu. Zajęcia terenowe są dobrym sposobem zachęcenia uczniów do obcowania z przyrodą, prowadzenia bezpośrednich obserwacji, nauki poprzez działanie – dokonywanie pomiarów, analizowanie danych, doskonalenie umiejętności posługiwania się przewodnikami przyrodniczymi, tabelami, a tym samym zdobywania wiedzy w sposób bardziej trwały i interesujący.

Anna Andrejuk-Klufas
Anetta MajewskaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Miłośnik-Żałośnik #1498256 | 79.185.*.* 2 paź 2014 14:35

    Ciekawe kiedy będzie dzień miłośnika rozdawania stanowisk po urzędach znajomym, bez kwalifikacji Ukraińcom. Przed wyborami jak znalazł hasło reklamowe

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages