By pomóc zwierzętom. Zbiórka żołędzi i kasztanów w Dębowcu

2014-10-09 11:06:12(ost. akt: 2014-10-09 11:16:49)
4 października 14 uczniów z Zespołu Szkół w Lelkowie, nauczyciele- organizatorzy akcji oraz myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego „Łoś” w Olsztynie zebrali się w Dębowcu, aby przeprowadzić zbiórkę żołędzi i kasztanów

4 października 14 uczniów z Zespołu Szkół w Lelkowie, nauczyciele- organizatorzy akcji oraz myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego „Łoś” w Olsztynie zebrali się w Dębowcu, aby przeprowadzić zbiórkę żołędzi i kasztanów

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Już po raz drugi uczestnicy innowacji pedagogicznej „Miłośnicy przyrody – program rozwijania zainteresowań przyrodniczych i działań ekologicznych” spotkali się na sobotnich zajęciach terenowych.
4 października 14 uczniów z Zespołu Szkół w Lelkowie, nauczyciele- organizatorzy akcji oraz myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego „Łoś” w Olsztynie zebrali się w Dębowcu, aby przeprowadzić zbiórkę żołędzi i kasztanów ( wiosną 2014r. Uczniowie- uczestnicy programu rozwijania zainteresowań przyrodniczych zbudowali paśnik dla dzików).

Spotkanie rozpoczęło się pogadanką prowadzoną przez myśliwego Mirka Sibiaka na temat „Po co i jak pomagać zwierzętom przetrwać zimę”. Młodzież z zaciekawieniem słuchała myśliwego, ale też zadawała pytania.

Kolejnym punktem programu było zbieranie żołędzi i kasztanów, czyli podejmowanie konkretnych działań na rzecz zwierzyny leśnej zamieszkującej nasz teren. Na miejsce spotkania wybraliśmy miejscowość Dębowiec, ponieważ rośnie tam kilka kasztanów i bardzo dużo dębów (jest tam tzw. droga dębowa). Niestety, tego roku drzewa nie miały dorodnych owoców. Jednak dzięki wytrwałości nazbieraliśmy sporo kasztanów i żołędzi. Odbył się również wykład informacyjny na temat budowy i funkcjonowania ekosystemów leśnych oraz ogniw łańcucha pokarmowego, a zadaniem uczniów było wyszukiwanie w ekosystemie leśnym przykładów.

Doceniamy zaangażowanie rodziców, którzy przywożą dzieci na zajęcia terenowe i wykazują zainteresowanie prowadzonymi działaniami. Tego dnia zostaliśmy zaproszeni na ognisko i poczęstunek przygotowany przez Marka i Annę Cieślik. Wspaniała atmosfera i gościnność gospodarzy sprzyjała integracji uczestników programu. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i podziękowaliśmy za zaproszenie oraz miłe przyjęcie kwiatami.

Dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia są doskonałą okazją do podejmowania przez uczniów konkretnych działań na rzecz ochrony i dbałości o zwierzynę leśną. Należy skoncentrować się na działaniach służących ochronie środowiska i przyrody oraz zadbać, aby dzieci rozumiały wagę wpływu człowieka na środowisko i wykształciły nawyk dbania o otaczającą nas przyrodę. Wymaga to permanentnego pogłębiania wiadomości dotyczących ochrony przyrody i wdrażania do częstego obcowania z nią.


Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na wilczeta.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją :

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5