Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

„Zielonym do góry!”. Uczniowie sadzili drzewka

2014-10-22 10:38:59 (ost. akt: 2014-10-22 10:55:21)

W tym roku dnia 10 października obchodziliśmy akcję „Święto Drzewa” pod hasłem Drzewo Wolności – upamiętnialiśmy 25 lat Wolności

W tym roku dnia 10 października obchodziliśmy akcję „Święto Drzewa” pod hasłem Drzewo Wolności – upamiętnialiśmy 25 lat Wolności

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Od 2009 roku nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół w Lelkowie realizują program edukacji ekologicznej Klubu Gaja, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew każdego roku w październiku. Tak więc obchody „Święta Drzewa” stały się punktem obowiązkowym w planie pracy szkoły i naszą tradycją.

Przyłączenie się do programu „Święto Drzewa” umożliwia nam podejmowanie bezpośrednich i konkretnych działań na rzecz środowiska i ochrony klimatu. Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Podczas realizacji tegorocznej akcji skupiliśmy się na takich celach jak: podnoszenie świadomości ekologicznej w zakresie ochrony środowiska, zainspirowanie społeczności do podjęcia lokalnych działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu, czyli sadzenia drzew, upamiętnienie odzyskania swobód obywatelskich i nawiązanie współpracy z różnymi instytucjami oraz osobami.

Szkolnym koordynatorem akcji jest Anna Andrejuk-Klufas. Organizatorami tegorocznych obchodów „Święta Drzewa” były: Anna Andrejuk-Klufas, Anetta Majewska, Anna Rutkowska, natomiast uczestnikami grupa uczniów z klasy VI SP, I A i II gimnazjum, uczęszczających na dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia przyrodnicze.

Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy Wójta Gminy Lelkowo, Przewodniczącego Rady Gminy, Przewodniczącą Rady Rodziców, Nadleśniczego Nadleśnictwa Zaporowo, przedstawicieli Wojskowego Koła Łowieckiego „Łoś” z Olsztyna, Komendanta Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach.

W tym roku dnia 10 października obchodziliśmy akcję „Święto Drzewa” pod hasłem Drzewo Wolności – upamiętnialiśmy 25 lat Wolności. Wydarzenie to objęte było patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Nasze uroczystości rozpoczęliśmy spotkaniem w bibliotece szkolnej, gdzie uczennica Anna Horak powitała uczestników programu oraz zaproszonych gości, opowiedziała o Klubie Gaja i programie „Święto Drzewa”, przedstawiła cele akcji.

Kolejnym punktem programu było wspólne obejrzenie przygotowanej prezentacji multimedialnej, która przedstawiała prowadzoną przez nas działalność w latach 2009-2013 w ramach programu „Święto Drzewa”, nawiązane podczas organizowania akcji współprace i odniesione sukcesy. Prezentacja była podsumowaniem naszych dotychczasowych działań, a co ważne, wywołała na zebranych widoczne wzruszenie. Uczniowie z uśmiechem oglądali zdjęcia sprzed kilku lat, a na nich siebie, kolegów i koleżanki. Miło było powspominać…

Następnie odbyła się „Rozmowa o 25-leciu Wolności – świętujemy odzyskanie swobód obywatelskich”. Jako pierwsza zabrała głos dyrektor Iwona Chojecka, a kolejnym przemawiającym był Mieczysław Stec – Przewodniczący Rady Gminy. Wszyscy obecni w skupieniu wysłuchali niezwykle interesującej lekcji historii.

Organizatorzy wręczyli przybyłym gościom podziękowania, własnoręcznie wykonane drewniane statuetki w kształcie liści, za uczestnictwo w programie Święto Drzewa 2014 – DRZEWO WOLNOŚCI oraz udział w uroczystości upamiętnienia odzyskania swobód obywatelskich poprzez działania dla przyrody.

Wszyscy zgromadzeni zebrali się przed budynkiem szkoły, aby posadzić specjalne, symboliczne drzewko tzw. „Drzewo Wolności”. Nadleśnictwo Zaporowo zadbało, by było to rzeczywiście wyjątkowe i piękne drzewko. Pani dyrektor, przedstawiciel władz samorządu lokalnego, goście i uczestnicy akcji posadzili Drzewo Wolności, a przy nim umieścili pamiątkową tabliczkę informacyjną.

Następnie udaliśmy się na teren dawnego boiska, aby tam posadzić drzewka. Na miejscu powitał nas Marian Rubacha pracownik Urzędu Gminy w Lelkowie, który zadbał o narzędzia do pracy oraz przygotowanie i oznaczenie miejsc do sadzenia świerków. Pan Antoni Czyż – specjalista do spraw edukacji przyrodniczo – leśnej rozpoczął od pogadanki na temat gatunków drzew i ich funkcji oraz pokazał jak właściwie należy sadzić drzewka. Oczywiście hasło przewodnie to „Zielonym do góry!”. Od Nadleśnictwa Zaporowo otrzymaliśmy nieodpłatnie 150 sadzonek oraz wypożyczono nam narzędzia niezbędne do sadzenia. Piętnastoosobowa grupa uczniów podzielona na dwuosobowe zespoły wraz z nauczycielami, myśliwymi i uczestnikami akcji przystąpiła do pracy. Sadzenie szło bardzo sprawnie, ponieważ uczniowie już wielokrotnie brali udział w akcji „Święto Drzewa” i potrafią odpowiednio sadzić drzewka.

Dumni z wykonanej pracy i w doskonałych nastrojach wróciliśmy do szkoły, gdzie na zakończenie programu odbyła się projekcja filmów przyrodniczo – edukacyjnych.

Kontynuacją i zwieńczeniem tegorocznej akcji będzie posadzenie kolejnych drzewek – 250 świerków – w okolicy miejscowości Jarzeń podczas realizacji innowacji pedagogicznej (sadzonki otrzymamy od Nadleśnictwa Zaporowo).

Zaangażowanie społeczności lokalnej, instytucji i placówek w akcje sadzenia drzew potwierdza, że to co robimy jest ważne. Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który możemy zadbać tylko my sami, nikt inny za nas tego nie zrobi.

Anna Andrejuk-KlufasWięcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj


Podziel się informacją : Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na wilczeta.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages