Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

„Wybiera się sójka za morze…” czyli Zimowe Ptakoliczenie 2015

2015-02-10 13:51:22 (ost. akt: 2015-02-10 14:02:26)

Autor zdjęcia: Irena Sołoducha

Zimowe obserwacje i liczenie ptaków stały się tradycją Szkoły Podstawowej w Lelkowie. Już po raz czwarty młodzi miłośnicy ptaków wraz z organizatorami Anną Andrejuk –Klufas, Ireną Bagan, Anna Rutkowską i zaproszonymi gośćmi włączyli się w akcję Zimowe Ptakoliczenie 2015 organizowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

W piątek (23 stycznia) uczniowie klasy I i II rozpoczęli dzień liczenia ptaków przedstawieniem pt, ”Na belku”. Dzieci wcielały się w role zwierząt, których los zimą nie jest łatwy. Krótka historia przeplatana pięknymi piosenkami zachęcała widzów do tego, aby w mroźne dni pamiętali o głodnych ptakach. Po przedstawieniu uczniowie klas 0– III oglądali prezentację i rozmawiali z przedstawicielami Straży Granicznej w Grzechotkach na temat bezpiecznego spędzania ferii zimowych oraz bezpiecznego przejścia podczas obserwacji ptaków.

Następnie ornitolog Marek Bebłot poprowadził lekcję przyrody na temat „Jak prawidłowo dokarmiać ptaki”.

Po części edukacyjnej uczniowie wraz z organizatorami i zaproszonymi gośćmi wyruszyli na wycieczkę. Obserwowali i przeliczali zimowych mieszkańców naszych okolic. Obserwatorzy przemierzyli wyznaczoną trasę zaopatrzeni w lornetki i przewodniki.

Odnotowano 13 gatunków ptaków. Najliczniej występowały wróble, gołębie i sikorki. Mieliśmy okazję ujrzeć pustułkę, a to zdarzyło się po raz pierwszy odkąd uczestniczymy w zimowym ptakoliczeniu. Wyniki obserwacji zostały przesłane do koordynatora akcji i będą stanowiły materiał służący ornitologom w bliższym poznaniu najczęściej spotykanych zimą gatunków ptaków.

W trakcie dnia poświęconego ptakom rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny „Sójka – Ptak Zimy 2015”. Uczniowie klas I i II w trakcie zajęć koła przyrodniczego „Sekrety Ptaków”, mieli za zadanie przedstawić sylwetkę ptaka wykorzystując różne techniki plastyczne. Zwycięzcy konkursu otrzymali piękne nagrody zasponsorowane przez Nadleśnictwo Zaporowo. Antoni Czyż wręczył nagrody dumnym laureatom. Natomiast Przedstawiciele Straży Granicznej wręczyli uczniom opaski odblaskowe, kolorowanki i zakładki.

Ostatni dzień szkolny poprzedzający ferie zimowe zakończył się pomyślnie, stanowiąc inspirację do spędzania czasu na świeżym powietrzu w trakcie zimowego wypoczynku.

Anna RutkowskaWięcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj


Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: IS

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. funk #1661536 | 188.252.*.* 10 lut 2015 17:06

    No Pan kapitan SG w bluzie moro, a Pan podporucznik SG w bluzie polar ? Trzeba by sie umówić przed wyjściem. Pułkownik Chwietkiewicz na odprawie nie powiedział jaki ubiór ? :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages