Niedziela, 17 listopada 2019. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Lekcje muzyczne w SP Lelkowo

2015-02-15 13:54:38 (ost. akt: 2015-03-05 00:03:56)

Autor zdjęcia: Irena Sołoducha

W Szkole Podstawowej w Lelkowie kolejny rok szkolny prowadzony jest edukacyjny program muzyczny przygotowany przez Olsztyńską Agencję Artystyczną "MAT". Koncerty w sposób zabawny oraz zrozumiały przekazują informacje, pobudzają wyobraźnię tak, że każdy uczestnik odpręża się i relaksuje.

Przedszkolaki i uczniowie z klas I-VI brali udział w następnych koncertach z cyklu ,,Spotkania z Panią Muzyką":

Przygody Nutki Półnutki

Chętni uczniowie wcielili się w role bohaterów bajkowej muzycznej opowieści: Król - Rysio Oleksiak, Królowa – Amelka Seneczko, Król Hałas – Kacper Imiołek, orkiestra Czarnoksiężnika: Michał Bloch, Kuba Kiełek, Bartosz Nowosiak, Karol Krawiec; cała nuta - Dorota Grabowska, półnuta – Radek Dworak, ćwierćnutki: Martyna Gnes, Milena Pusz, Kasia Bliźmiuk, Natalia Bereda, Karolina Bartczak.

Poprzez świetną muzyczną zabawę dzieci poznały wartości rytmiczne całej nuty, półnuty i ćwierćnuty. Słuchały muzyki skomponowanej przez najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Poznały również puzon – instrument muzyczny z rodziny dętych blaszanych. Dziękując za występ prowadzący koncert pan Sebastian poczęstował aktorów częściami jabłek w zależności od wartości nut.

Na zakończenie w konkursie wiedzą wykazali się: I m-ce Przemek Urawski, II m-ce Igor Awłasewicz, III m-ce Julia Gnes.

Czas kolędy

Artyści sprawili, że dzieci przeniosły się do królestwa muzyki i wspólnie z królową Muzyką i królem Muzykologiem I poznały tradycje i zwyczaje związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Dzieci dowiedziały się, co to jest kolęda i co to jest pastorałka. Przy akompaniamencie wspólnie zaśpiewały kolędy: „Bóg się rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Cicha noc”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „ Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy śliczna panna”. Wysłuchały również ludowych pieśni tematycznie związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Były to pastorałki: „Oj maluśki, maluśki…”, „Graj panie, graj”, „Hola, hola pasterze”. Stary zwyczaj związany z Bożym Narodzeniem to także kolędowanie. Wybrane dzieci miały okazję przebrać się za kolędników. Z gwiazdą wędrowali: anioł, diabeł, król Herod i turoń.

Na scenie wystąpili: Justyna Bereda – Królowa Muzyki; Klaudia Kulma – Kaśka; Łukasz Popowicz – Król; Kostek Sutkowy – Król Herod; Arek Wewersajtys – Święty Mikołaj; Szymon Wieczorek – Diabeł; Patryk Wieczorek – Romek – Turoń; Norbert Miliszkiewicz – Czarnoksiężnik.

Na zakończenie spotkania odbył się Turniej Wiedzy o Muzyce, w którym laureatką została Honorata Cieślik, drugie miejsce zajęła Katarzyna Horak, a trzecie Weronika Latos.

Z wizytą u Pana Kompozytora
Na kolejnej lekcji uczniowie poznali jeden z instrumentów dętych drewnianych - klarnet oraz dwa tańce ludowe – kujawiak, oberek i czeską polkę. Zapoznali się również z pracą kompozytora.
Prowadzący koncert przekazał dzieciom informacje ze świata muzyki w formie przestawienia, w którym rolę aktorów odegrali uczniowie: król – Paweł Oniszko; orkiestra – Jakub Ordyniak, Adrian Bartczak, Szymon Dawidow; Czarnoksiężnik - Wiktor Wewersajtys; kompozytorzy - Konrad Król, Ksawery Derwisz; kompozytor Kujawski – Jakub Taube; kompozytor Śmieszny – Karol Krawiec; kompozytor Oberkowski – Hubert Imiołek.

Na zakończenie koncertu odbył się konkurs wiedzy o muzyce podsumowujący zdobyte wiadomości. Laureatką została Dorota Grabowska, a drugie miejsce zajęły: Martyna Werbowska i Joanna Klisz.

Przygody Mistrza Koncertmistrza – koncert odbył się dn. 10.02.2015 r.
Celem tego zajęcia było przybliżenie uczniom budowy i brzmienia instrumentów drewnianych: fletu poprzecznego i skrzypiec.
Wspaniałą, wypracowaną przez zespół formą przekazu tej wiedzy jest bajka słowno - muzyczna z udziałem dzieci.

Pozwala na przyswojenie treści w szybki i niezauważalny sposób, a także daje szansę rozwoju wrażliwości i estetyki dziecka. Tym razem na scenie zagrali uczniowie: Królowa Muzyki – Nikola Król; Flecistka - Amelia Rejs; Zbyszek – Orest Gnes; skrzypaczka – Nikola Gałan; król Muzykolog – Jakub Czarnecki; Czarnoksiężnik – Jakub Kiełek; Baba Jaga – Karolina Gałan; kompozytor – Dominik Niewiadomski.

W kolejnym konkursie wiedzy o muzyce pierwsze miejsce zajęła Aniela Wieczorek, drugie Weronika Popowicz, a trzecie Jakub Grzybowski.

Podczas muzycznych opowieści uczniowie słuchają muzyki i aktywnie uczestniczą w przedstawieniach. Lekcje prowadzone są na bardzo wysokim poziomie. Koncerty w sposób zabawny oraz zrozumiały przekazują informacje, pobudzają wyobraźnię tak, że każdy uczestnik odpręża się i relaksuje.

Z niecierpliwością wszyscy czekają na kolejne spotkania i mam nadzieję, iż następne będą przyjmowane z tak wielkim zainteresowaniem jak dotychczasowe.

Irena Sołoducha

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: IS

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages