Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Miłośnicy przyrody troszczą się o śpiewających mieszkańców lasu

2015-04-02 08:54:37 (ost. akt: 2015-04-02 09:15:42)

Autor zdjęcia: Irena Sołoducha

W sobotę (28 marca) uczestnicy i realizatorzy innowacji pedagogicznej „Miłośnicy przyrody – program rozwijania zainteresowań przyrodniczych i działań ekologicznych” spotkali się na zajęciach pozalekcyjnych, terenowych w okolicach Jarzenia. Miłośnicy przyrody z Zespołu Szkół w Lelkowie przywitali wiosnę, podejmując kolejne działania sprzyjające środowisku naturalnemu i mieszkańcom lasu. Po okresie zimowym było to długo wyczekiwane spotkanie.

Głównym celem spotkania było podjecie działań służących ochronie i zapewnieniu bezpieczeństwa lęgu ptakom czyli budowa budek lęgowych. Budki te służą ochronie gatunkowej i sprzyjają bioróżnorodności. Nauczyciele — organizatorzy spotkania zaprosili do współpracy myśliwych z Wojskowego Koła Łowieckiego „Łoś” w Olsztynie, którzy wspomagają nas w działaniach prowadzonych podczas realizacji innowacji.

Zajęcia terenowe rozpoczęły się przedstawieniem celu spotkania, planu działań i pogadanką na temat: „Budki lęgowe – cel i użyteczność”. Następnie nauczyciele przekazali uczniom podstawowe informacje dotyczące następujących zagadnień: z czego można robić budki lęgowe, czym powinna charakteryzować się prawidłowo wykonana budka, jak odpowiednio zawieszać i mocować budki lęgowe, kiedy je wieszać itp.

Po części teoretycznej spotkania myśliwi: Dariusz Klufas, Mirosław Skibiak i Michał Koziej objaśnili i zademonstrowali uczniom jak zbudować budkę lęgową. Z drewna pozyskanego z wiatrołomów, wcześniej przygotowanego przez myśliwych, uczniowie zaczęli budować budki. Dzieci i młodzież podzieleni na dwuosobowe zespoły z zapałem przystąpili do pracy, oczywiście pod kierunkiem nauczycieli i myśliwych. Podczas tego zadania doskonale spisały się dziewczynki, które jako pierwsze wykonały budki ściśle według zaleceń i wcześniejszych wskazówek. Następnie udaliśmy się do lasu, by tam zawiesić wykonane budki lęgowe przeznaczone dla małych ptaków. Mieliśmy również okazję by się przekonać, że budki zamieszczone przez nas w ubiegłym roku są zasiedlone przez śpiewających mieszkańców lasu.

Cyprian Czerwiński z WKŁ „Łoś”, który przybył na nasze spotkanie, przywiózł jeszcze ponad 20 budek lęgowych i materiał, z którego uczniowie wykonywali kolejne budki. Część z nich zawiesiliśmy w lesie, a pozostałe zostaną wykorzystane i zamieszczone w okolicach Lelkowa podczas obchodów Dni Przyjaciół Lasu.

Spotkanie zakończyło się ogniskiem, przy którym mogliśmy się ogrzać i posilić. Sponsorem poczęstunku było Wojskowe Koło Łowieckie „Łoś” z Olsztyna. Myśliwi przygotowali ognisko, zaś rodzice, którzy uczestniczyli w zajęcia terenowych pomagali w przygotowaniu poczęstunku.

Spotkania w plenerze, zajęcia terenowe i praktyczne sprzyjają nabywaniu przez uczniów wiedzy w sposób bardziej atrakcyjny i trwały. Po raz kolejny dzieci i młodzież mieli okazję podejmowania konkretnych działań, tym razem na rzecz ptaków, ochrony gatunków występujących na naszym terenie.

Organizatorzy: Anna Andrejuk-Klufas, Anetta MajewskaWięcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: IS

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages